Ayvalık Internasyonal Film Festivali başladı

18.09.2022 20:53 Haber Deposu: DHA Seyir Derneği tarafınca 16-21 Eylül 2022 tarihleri içinde düzenlenen Ayvalık Internasyonal Film Festivali’nde 16 Eylül Cuma akşamı başladı. Kokteylde konuşma meydana getiren Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, “Sizlerle beyaz perdenin ve Ayvalık’ın benim için ne ifade ettiğini paylaşmak isterim. Bu iki kelime benim için umuttur, güzelliktir, emektir, hayal etmektir. Çocukluğumuzdaki gençliğimizdeki açık hava sinemalarının o büyüleyici atmosferiyle Ayvalık’ın buluşmasıdır. Ayvalıklıların kalbinde hep bir beyazperde aşkı vardır ben buna inanıyorum. Internasyonal Ayvalık Film Festivali ekibine ve alın teri döken her insana oldukça teşekkür ederim. Filmleri dahi aratmayan manzaralar eşliğinde, eşi olmayan sanat yapıtlarını bizlere sunacak olan Ayvalık kadar güzel festivalimiz, kentimize hoş geldi” dedi.
Festival, Ayvalık Belediyesi Büyük Park Amfitiyatro’da gerçekleşen açılış töreni ve film gösterimiyle başladı. Festival direktörü Azize Tan törende yapmış olduğu konuşmada “Festivali düzenleyen Seyir Derneği’ni bu yıl başlangıcında Ayvalık’ta kurduk. Mahalli yönetim, sivil cemiyet, {özel sektör} ve Ayvalıklılar bir araya gelmiş olarak bu festivali hayata geçirdik. Festivale katkı elde eden tüm kurum ve kuruluşlara en içten teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu festival gerçek bir dayanışma sonucu ortaya çıktı” şeklinde konuştu. “YENİ BİR YÖNETMEN” ÖDÜLÜ ZİYA DEMİREL’İN OLDU
Ayvalık Internasyonal Film Festivali kapsamında bu yıl, Mey|Diageo katkılarıyla “Yeni Bir …” ödülü de ilk kez verildi. Festivalde bir yarışma yapılmamasına rağmen, son bir yıl içinde gösterime girmiş ya da ulusal festivallerde gösterilmiş uzun metraj tasarı filmlerden birindeki başarısıyla dikkat çeken genç bir sinemacıya verilen “Yeni Bir …” ödülü, ilk senesinde bir yönetmenin oldu. 40.000 TL tutarındaki “Yeni Bir Yönetmen” ödülünün kazananı, bu yılki seçici kurulu oluşturan Levent Aygül, Ercan Kesal, Ender Öperli, Tülin Itina ve Aslı Özge’nin oybirliğiyle Ela ile Hilmi ve Ali filminin yönetmeni Ziya Demirel oldu.
Mey|Diageo Regülasyon, Hukuk ve Kurumsal İletişim Direktörü Meltem Azbazdar, “Yeni Bir Yönetmen” ödülünü Ziya Demirel adına filmin yapımcısı Anna Maria Aslanoğlu’na takdim etti. Azbazdar yapmış olduğu konuşmada “Mey|Diageo olarak, sanatın iyileştirici ve birleştirici gücüne yürekten inanıyoruz ve kültür-sanatın sürdürülebilirliğini desteklemek için emekler yürütüyoruz. ‘Sanatı destekleyen, tüm canlıların haklarını korumak için çaba sarfeden, çevreye pozitif tesir meydana getiren bir şirket mümkün’ diyoruz. Bu mümkünü, tüm ekosistemimizle birlikte gerçekleştirmek için var gücümüzle çalışıyoruz,” derken “Yeni Bir …” ödülünün bu anlayışın ve kültür-sanatın iyileştirici, birleştirici gücüne olan inancın bir yansıması bulunduğunu beyan etti.
Ödülün sahibi Ziya Demirel ise gönderilmiş olduğu video mesajında “Hem festivale hem kıymetli jüriye oldukça teşekkür ediyorum. Ödülü, filmin yolculuğunda, herhangi bir adımında, herhangi bir aşamasında birlikte çalıştığımız, kafa yorduğumuz bir ihtimal didiştiğimiz tüm yol dostlarım için almak isterim,” dedi. Ziya Demirel, filmi Ela ile Hilmi ve Ali’nin vizyonu için 19 Eylül’de Ayvalık’ta sinemaseverlerle buluşacak.
Törenin arkasından, yakın dönem Cenup Kore sinemasının usta yönetmeni Park Chan-wook’un 2022 Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülüne layık görülen ve Ayvalık Internasyonal Film Festivali’nin açılış filmi olan Ayrılma Sonucu yayınlandı.
FİLMLER, SÖYLEŞİLER, PANELLER, ATÖLYELER…
Direktörlüğünü Azize Tan’ın, program danışmanlığını Fatih Özgüven’in üstlendiği Ayvalık Internasyonal Film Festivali’nin “Internasyonal Seçki”, “Bu Dünyanın Evlatları”, “İlk Filmler”, “Ulrike Ottinger 80 Yaşlarında”, “Anısına”, “Çocuklar İçin Beyaz perde” ve uzun metraj, kısa film ile belgesellerin yer almış olduğu “Türkiye’den Filmler” bölümlerinde toplam 48 film gösterilecek. Festival seçkisindeki filmlerin detaylı bilgilerine ve program çizelgesine Ayvalık Internasyonal Film Festivali web sitesi üstünden ulaşılabiliyor.
Festival, film gösterimlerinin yanı sıra yönetmen, yapımcı, senarist ve oyuncularla söyleşilere, güncel meselelere dair panellere, “Genç Beyaz perde” programına, Cüneyt Cebenoyan Çocuk ve Beyaz perde Buluşmaları iş birliğiyle küçüklere yönelik film vizyonu ve drama atölyelerine de ev sahipliği meydana getirecek.
FESTİVAL MEKÂNLARI, BİLETLER ve DESTEKÇİLER
Festivalde film gösterimleri Ayvalık Belediyesi Vural Sineması Nejat Uygur Sahnesi, Ayvalık Belediyesi Büyük Park Amfitiyatro ve Eski Köylü Pazarı’nda yapılacak. Ayvalık Internasyonal Film Festivali’nde tam bilet 50 TL, indirimli bilet 30 TL olarak Biletix’te satışa sunulurken, Eski Köylü Pazarı’ndaki gösterimler ise parasız gerçekleştirilecek.
 

Son Dakika Haberler