Bakanlıktan Akkuyu Nükleer Santrali açıklaması

02.08.2022 18:18 Son Güncelleme: 02.08.2022 18:29Haber Deposu: DHA Bakanlıktan meydana getirilen yazılı açıklamada; Akkuyu Nükleer Güç Santralinin, Türkiye Cumhuriyeti’nin bugüne dek tek kalemde meydana getirilen en büyük yatırımı olduğu, her biri 1200 megavat kapasiteli 4 reaktörün tam kapasite devreye girmesiyle Türkiye’nin toplam elektrik ihtiyacının ortalama yüzde 10’unu tek başına karşılayacağı bildirildi. 21 Temmuz 2022’de 4’üncü ve son reaktörünün temeli atılan Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin ilk reaktörünün, Cumhuriyetin 100’üncü senesinde devreye gireceğine işaret edilerek şöyleki denildi:
 
“Türkiye’nin en büyük projesinin hedeflere uygun bir halde ilerlemesi için sahada binlerce çalışan büyük bir emek sarf etmektedir. Temel hedefimiz, internasyonal standartları referans alarak, Nükleer Düzenleme Kurumu’nun denetim ve onaylarıyla ilk reaktörü projenin takvimine uygun bir halde, 2023’te devreye almaktır. Akkuyu Nükleer Güç Santrali “yap-işlet” modeliyle inşa edilmektedir. En yüksek güvenlik standartlarıyla hayata geçirilen Akkuyu, ülkemize nükleer teknoloji transferi sağlarken, bununla beraber yerli ve ulusal nükleer enerji endüstrisi oluşması için de mühim bir birikim sağlamaktadır. Bu kapsamda, Türkiye’nin gelecekteki nükleer santrallerini kuracak ve işletecek informasyon ve tecrübeye haiz mühendislerimizin yetiştirilmesi için bugüne dek 317 öğrencimiz nükleer enerji eğitimi için Rusya’ya gönderildi. 263 mühendisimiz eğitimlerini tamamlayarak, Akkuyu’da işbaşı yapmış oldu. Halen 54 öğrencimiz Rusya’da eğitimlerine devam etmektedir. Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin inşası ve işletmesinde gereksinim duyulan malzemelerin, ekipmanların ve hizmetlerin yerli tedariki ortalama 6 milyar dolarlık bir iş hacmi oluşturmaktır. Bu durum nükleer enerji ve bununla beraber onu destekleyen alt sektörlerin de yerli teknoloji ve üretim kapasitelerinin gelişmesine mühim katkılar elde edecektir.”  
Öte taraftan, Akkuyu NGS ve yüklenici Titan 2-IC İçtaş konsorsiyumu içinde ihtilafların yaşandığının kamuoyuna yansıdığına dikkat çekilerek, “Bu süreçte Bakanlığımız tarafların arasındaki ihtilafın çözümü için lüzumlu girişimlerde bulunmuştur. Önceliğimiz, projenin başından bu yana inşaat sahasında hizmet veren tüm yüklenicilerin ve çalışanların aleyhine bir mağduriyet oluşmaması ve projenin zamanında devreye alınmasıdır. Daha ilkin olduğu benzer biçimde, gene bu çerçevede girişimlerimiz sorunların çözümü için devam etmektedir. Taraflara da bu şekilde bir projede daha sağduyulu ve yapıcı bir vazife düştüğünü bir kez daha hatırlatmak isteriz” ifadeleri kullanıldı.

Son Dakika Haberler