Beyaz Saray: Meclis Başkanı’nın Tayvan’ı ziyaret etme hakkı var

01.08.2022 23:05 Haber Deposu: İHA ABD ile Çin içinde ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin olası Tayvan ziyareti sebebiyle başlamış olan gerilim devam ederken, Beyaz Saray’dan Pelosi’nin ziyareti hakkında izahat geldi. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby düzenlemiş olduğu basın toplantısında, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etme hakkı bulunduğunu ifade ederek, “Meclis Başkanı Tayvan’ı ziyaret etme hakkına haiz ve Meclis Başkanı, bu yıl dahil olmak suretiyle birçok Kurultay üyesi benzer biçimde daha ilkin olaysız bir halde Tayvan’ı ziyaret etti” dedi.
Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin ABD’nin Tayvan politikasını değiştirmediğini vurgulayan Kirby, “Doğal ki Tayvan İlişkileri Yasası, üç ABD-Çin ortak bildirisi tarafınca yönlendirilen ‘tek Çin politikamız’ mevzusunda hiçbir şey değişmedi” dedi. Çin’in söz mevzusu ziyaret sebebiyle muhtemelen askeri provokasyonlarla gelecek günlerde cevap vermeye hazır göründüğünü sözlerine ekleyen Kirby, “Tayvan’ın bağımsızlığını desteklemediğimizi söyledik ve boğazlar arası farklılıkların barışçıl yollarla çözülmesini beklediğimizi söyledik. Basitçe söylemek gerekirse Pekin’in uzun süredir devam eden ABD politikasıyla tutarlı potansiyel bir ziyareti bir tür kriz yada çatışmaya dönüştürmesi yada bunu Tayvan Boğazı’nda yada çevresinde agresif askeri faaliyetleri çoğaltmak için bir bahane olarak kullanımı için hiçbir niçin yok” dedi.
Pelosi’nin yarın akşam Tayvan’a gitmesi planlanıyor
Tayvan medyasının diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberlerde, Pelosi’nin yarın mahalli saatle 22.30’da başkent Taipei’de yer edinen Songshan Havalimanı’na inmesinin beklendiği öne sürüldü. Pelosi’nin ek olarak çarşamba günü 08.00’de Tayvan lideri Tsai Ing-wen ve bazı üst düzey yetkililer ile bir araya geleceği, öğle saatlerinde de ülkeden ayrılacağı iddia edildi. Haberlerde, Tayvan güvenlik birimlerinin Pelosi’nin ziyareti için en üst düzeyde güvenlik tedbirleri alacağı da yer aldı.
Tayvan listede yer almamıştı
Pelosi’nin merakla beklenen Asya gezisinin bugün Singapur’da başlamasının öncesinde dün Pelosi’nin ofisinden meydana getirilen açıklamada seyahat programında Singapur, Malezya, Japonya ve Cenup Kore yer alırken, Tayvan’ın adı geçmemişti.
Çin’den Pelosi ziyaretine sert tepki
Çin Dışişleri Bakanlığından meydana getirilen açıklamada, Pekin yönetiminin Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etmesine şiddetle karşı çıkmış olduğu yinelenmişti. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian mevzuyla ilgili değerlendirmesinde, Çin’in egemenliğini ve toprak bütünlüğünü korumak için sert tedbirler alacağını ve Çin ordusunun Pelosi’nin ziyaretini ‘‘oturup izlemeyeceğini’’ kaydederek, “Her tür ihtimale karşı tamamen hazırlıklıyız” demişti.
İktidardaki Komünist Parti’nin gösterim organlarından Global Times’in eski Baş Editörü Hu Xijin ise toplumsal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımda, Çin cenk uçaklarının Pelosi’nin uçağına müdahale edebileceğini belirtmişti. Gazeteci Hu, ‘‘Harp uçaklarımız tüm zorlayıcı taktikleri uygulamalı. Bunlar hala yetersizse Pelosi’nin uçağını düşürmeleri bence uygun’’ ifadelerini kullanmıştı. Hu, hemen sonra Twitter hesabının kapatılması üstüne söz mevzusu paylaşımını sildiğini açıklamıştı.

Son Dakika Haberler