Gluten hassasiyetiyeniz olabilir mi? – Sıhhat Haberleri

Günümüzün mühim problemlerinden biri de gluten hassasiyeti. Genetik, gluten intoleransında mühim bir rol oynuyor. Bazıları çocukken glüten yemeye adım atar başlamaz semptomlar yaşarken, ötekiler yetişkinlikte ansızın semptomlar geliştirebiliyor. Diyetisyen Pınar Demirkaya mevzu hakkında bilgiler verdi.
Gluten, buğday, arpa ve çavdarda bulunan bir proteindir. Gluten hassasiyeti yada gluten intoleransı ise çölyak dışı gluten duyarlılığı olarak tanımlanmaktadır.
Gluten hassasiyeti olan kişilerin tanıları çölyak hastalığı kriterlerine uymaz fakat bireyler glutenin rejimden çıkarılması ile semptomlarına cevap bulur. Çoğunlukla 30-50 yaş aralığında ve hanımlarda görülmektedir. Emareler
İBS benzeri semptomlarKarın ağrısıKabızlıkŞişkinlik, hazımsızlıkGaz şikayetleriBulantıBaş ağrısıYorgunluk
Glutenli besinler tükettikten sonrasında bu problemleri sık sık yaşıyorsanız sizlerde de gluten hassasiyeti olabilir.
Gluten İçeren Besinler Nedir?
Buğday, arpa, çavdar, yulafNişasta, un, ekmek, makarna, kekHazır çorbalarBulyonMüsli ve kahvaltılık gevreklerİrmik, bulgur, şehriye, kuskusGlutensiz Besinler Nedir?
Süt ve süt ürünleriKurubaklagillerTaze meyve ve sebzelerKavrulmamış kuruyemişlerPatates, mısır, pirinç, karabuğday, kinoaKeten tohumu, chia tohumu, amarantGlutensiz rejimler lif bakımından fakirdir.
Patates ve pirinç şeklinde lif içinde ne olduğu düşük, glisemik indeksi yüksek besinler yerine karabuğday, kinoa, amarant, şeklinde tahılları ve kurubaklagilleri beslenme düzeninize eklemenizi tavsiye ederim.
Gluten tüketiminin sınırlandırılması bireylerde bazı vitamin ve mineral eksikliklerine yol açabilir. Bundan dolayı eksiklikleri önlemek için glutensiz rejimler gıda öğeleri gereksinimlerini karşılamalı, dengeli ve sürdürülebilir olmalıdır. Bu mevzuda bir uzmandan destek alabilirsiniz.
Eklemekte yarar var;
Gluten hassasiyeti olmadığı halde glutensiz rejim yeğleyen bireylerin bağırsak mikrobiyotalarındaki yararlı bakteri çeşitliliğinin azaldığı meydana getirilen çalışmalarda görülmüştür. Amacınız bir tek zayıflamak ise bu diyetin zayıflama üstüne direkt tesirinin olmadığını bilmenizi isterim.

Son Dakika Haberler