Okyanusta teknesi alabora olan denizcinin mucize kurtuluşu: 16 saat sonrasında bulunmuş oldu

04.08.2022 14:28 Haber Deposu: İHA Portekiz’in başkenti Lizbon’dan pazar günü yola çıkan 12 metrelik “Jeanne Solo Sailor” adlı yelkenliden pazartesi gece saatlerinde acil durum sinyali gönderildi. İspanya’nın Galiçya bölgesinden Sisargas Adaları’na 14 mil uzaklıktaki tekneden gelen sinyal üstüne İspanyol sahil güvenlik ekibi harekete geçti. 5 dalgıcı taşıyan bir kurtarma gemisi yola çıkarken, aramaya yardım için gönderilen 3 helikopterden biri tekneyi alabora olmuş halde buldu.

Bölgeye ulaşan dalgıçlardan biri, yelkenlideki adama dair yaşam emaresi alabilmek için yelkenlinin gövdesine vurdu. Yelkenlinin iç kısmındaki denizci de içeriden kurtarma ekibine karşılık verdi. Havanın kararması ve şiddetli dalga sebebiyle kurtarma operasyonu gerçekleştirilemezken, takımlar batmasını önlemek için yelkenliye yüzdürme balonları bağladı ve sabaha kadar bekledi.
Günün ağarmasıyla beraber 2 dalgıç, yelkenlinin alt kısmına yüzerek 62 yaşındaki Fransız denizciyi kurtardı. Tekne alabora olduktan sonrasında 16 saat süresince hayatta kalmayı başaran adam, lüzumlu kontroller için hastaneye götürüldü.
BM Genel Sekreteri petrol şirketlerini hedef aldı

Son Dakika Haberler