Yüzdükten sonrasında omuz yada boyun ağrınız iki günden uzun sürüyorsa…

Bilhassa dinlence dönemlerinin en sevilen aktivitelerinden kabul edilen yüzme esnasında boyun ve omuz eklemine normalden daha çok yük biniyor. Ortopedi Uzmanı Prof. Dr. Gökhan Meriç, yüzme esnasında ya da kulaç atarken boyun ve omuz bölgesinde ağrı yaşanmasının dikkate alınması ihtiyaç duyulan bir semptom bulunduğunu söylemiş oldu.
Yüzme tüm vücudun çalıştırıldığı ve kas aktivitesinin yüksek olduğu bir spor. Bununla beraber enerji harcanması açısından da son aşama yararlı. Zira Ortopedi uzmanı Prof. Dr. Gökhan Meriç’in verdiği bilgiye nazaran 1 km yüzme 4 km koşmaya eşdeğer oranda enerji harcanmasını sağlıyor. Sadece bununla beraber yüzme esnasında bilhassa boyun ve omuz eklemine normalden daha çok yük bindiğini hatırlatan Prof. Dr. Meriç, bundan dolayı ortaya çıkabilecek sorunlara işaret etti.Omuz ekleminin vücudun en hareketli eklemi bulunduğunu ve bu hareketini çevre kapsül yapısının esnekliği yardımıyla gerçekleştirdiğini söyleyen Prof. Dr. Meriç, “Sadece yapısal olarak eklemleri daha gevşek olan kişilerde bu kapsül yapısına daha çok yüklenme ağrıya sebep olabilir” diye konuştu. Yüzmeden kaynaklı sık görülen omuz rahatsızlıklarının başlangıcında, omuz kaslarında tendinit (ödem) ve omuz ekleminde sıkışma geldiğini belirten Prof. Dr. Gökhan Meriç, mevzuyla ilgili şu detayları verdi: “Yıl içinde oldukça kullanmadığımız omuz ve sırt kaslarının fazlaca kullanılması, kulaç atarken kolunuzu yukarı kaldırıldığında omuz kemiğinin omuz kasları üstündeki sıkışma tesirinin artması, omuz ekleminde kıkırdak hasarı, pazu kasında tendinit görülebilir. Omuz kaslarının omuz kemikleri içinde sıkışmasına bağlı bu kasların ödemleşmesi ve inflamasyonu ağrıya sebep olabilir.”Yüzmenin yoğun yapıldığı dönemlerde ortaya çıkan omuz ağrısı olarak tanımlanan yüzücü omuzunun, ustalaşmış yüzücülerin yüzde 40-60’ında gözlenebilen bir mesele bulunduğunu belirten Prof. Dr. Meriç, “Aşırı kullanım, eklemlerin yapısal olarak normalden daha esnek olması, omuz çevresi kas gücünde yetersizlik ve yanlış yüzme tekniği yüzücü omuzuna yol açabilir. Yüzücülerde sık görülen bu probleminin ana sebebi omuz kaslarında dengesiz gelişim, kürek kemiğinde hareket sorunları ve yanlış tekniktir. Bu durum sporcunun performansını da negatif etkisinde bırakır” diye konuştu.Yüzme sonrasında yada esnasında omuzda ağrı var ise ilk olarak yüzmeye ara vermek icap ettiğinin altını çizen Prof. Dr. Meriç, bu durumda yapılması gerekenlerle ilgili şu detayları verdi: “Ağrılı dönemde omuza günde 3-4 kere 10-15 dakikalık sürelerle buz uygulaması yapmak gerekir. Bununla beraber 5-7 gün süre ile ağrı kesici jel ve tablet kullanmak da yarar elde edecektir. Sadece omuzdaki ağrı dinlenmeye ve tedaviye karşın 10 günden fazla sürdüyse, üstelik günlük aktiviteleri yapmayı engelliyorsa kesinlikle bir uzmana başvurulmalı.”
Omuz ağrılarında hastaların altta yatan nedene nazaran tedavinin farklılaşmakla beraber fizik tedavi, egzersiz ve omuz içi enjeksiyonlarından yarar sağlanabileceğini söyleyen Prof. Dr. Meriç, “Tedaviye karşın şikayetleri devam etmiş olduğu kas yırtığı şeklinde ileri durumda kapalı omuz artroskopisi ile müdahaleler gerekebilir” diye konuştu,Boynun önündeki zayıf kasların kuvvetli olanlardan daha süratli yorulduğunu ve yüzme süresinin artmasıyla beraber uzunluğunda ağrı görüldüğünü hatırlatan Prof. Dr. Gökhan Meriç, ağrıya niçin olabilen durumlarla ilgili şu detayları verdi: “Nefes alırken boyunun aşırı döndürülmesi vücut ile başın aynı hizada olmaması boyun ağrısına sebep olabilir. Nefes alırken, boyun ağrısı yada uyuşukluktan ve kollarda karıncalanma yaşanıyorsa boyun fıtığına işaret edebilir. Bilhassa boyun kasları zayıf olan kişilerde yüzme sonrasında boyun ve sırta yayılan ağrı yaşanabilir.”
Yüzerken boynu korumak için bazı noktalara dikkat ederek ağrının önüne geçilebileceğini söyleyen Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı Prof. Dr. Meriç, “Ilk olarak yüzerken başın bedenle aynı hizada olmasını sağlamak gerekir. Aynı vakit boynu oldukça fazla döndürmekten ve kolları aşırı uzanmaktan kaçınmak için vücudu solunum tarafına doğru döndürün. Boynun bir tarafında aşırı stresi önlemek için her iki tarafa eşit nefes vermek gerekir. Boyun kasları ile birlikte karın kasları ve merkez bölge kaslarını güçlendirmek için uygun bir yüzme tekniğini kullanmaya çalışın.”Yüzme esnasında ya da sonrasında boyun bölgesinde ağrı oluşması durumunda ilk olarak yüzmeye ara verilmesi gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Gökhan Meriç şu uyarılarda bulunmuş oldu: “Ağrıyı gidermek için ağrı kesiciler kullanılabilir. Bunun yanında sıcak su torbası ve sıcak duş bu bölgedeki kasları gevşetir ve boyun kan dolaşımını arttırır. Ellerde uyuşma ve karıncalanma ve güç kaybı ile beraber olan boyun ağrısı boyun fıtığı ile ilişkili olabilir ve kesinlikle bir uzmana danışılmalıdır. Geçmeyen boyun ağrısında gene bir uzmana danışılmadır.”

Son Dakika Haberler